Beebe announces 35 appointments to boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe today announced 35 appointments to state boards and commissions Monday.

Those appointed:

—Mary Anne Salmon, North Little Rock, to the Arkansas Higher Education Coordinating Council. Appointment expires May 1, 2015. Replaces Bob Burns.

—Liz Adams, Maumelle, reappointed to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2016.

— Andy Altom, Little Rock, reappointed to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2017.

—James “Richard” Bailey, Harrison, to the Auctioneers Licensing Board. Appointment expires April 15, 2017. Replaces James Shaddox.

—Joy Blankenship, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.

—Josh Blevins, Little Rock, reappointed to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2020.

—Dr. Charles Bower, Little Rock, reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2016.

—Rick Bransford, Lonoke, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2015.

—Kari Coffman, Barling, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Task Force. Appointment expires Feb. 1, 2014. Replaces Sylvana Niciteretse.

—Lowell Coomer, Fort Smith, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2015. Replaces Daniel Broughton.

—Al Davis, Little Rock, reappointed to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2018.

—Dr. John Dornhoffer, Little Rock, reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2016.

—Adren Duncan, Little Rock, reappointed to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2016.

—Charles Flynn, Little Rock, reappointed to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2017.

—Gary Dan Futrell, Nashville, reappointed to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.

— Jan Haven, Forrest City, to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Oral Edwards.

—Carl “Ned” Hendrix, Winthrop, to the Board of Trustees of the State Police Retirement System. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Kirk Bradshaw.

—Brent Howton, Palestine, reappointed to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018.

—Ronald Laurent, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Project Graduation Commission. Appointment expires August 20, 2014.

—Sheriff Bobby May, Forrest City, reappointed to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018.

—Ronald Ocker, Van Buren, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces David Powell Jr.

—Terry Lee Purvis, Fouke, to the Arkansas Division of Volunteerism Advisory Council. Appointment expires Jan. 7, 2016. Replaces Sherry Bell.

—Mahdee Raiees-Dana, Mount Pleasant, to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2016. Replaces Brenda Stinebuck.

—Dr. Jennifer Rigsby, Maumelle, reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2016.

—Dr. Duane Thomas, Siloam Springs, reappointed to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2018.

—Eric Treat, Conway, reappointed to the State Rehabilitation Council. Appointment expires Feb. 1, 2016.

—Ray Vester, Stuttgart, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2015.

—Dr. Keith Vire, Springdale, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires Feb. 1, 2016. Replaces Lynn Carver.

—John Wyrick, Mabelvale, reappointed to the Arkansas State Spinal Cord Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023.

—David Zakrzewski, North Little Rock, reappointed to the Petroleum Storage Tanks Advisory Council. Appointment expires Dec. 31, 2016.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #1

—Bryant Wilson, Helena-West Helena. Replaces Cecilia Baker.

Judicial District #8 South

—Deborah Veon, Texarkana, reappointment.

Judicial District #11 West

—Dr. Kaleybra Morehead, Pine Bluff, reappointment.

Judicial District #14

—Lucy Mothershead, Flippin, reappointment.

Judicial District #17

—Brenda Pruitt, Judsonia, reappointment.

These appointments expire Jan. 14, 2017.