Beebe announces 36 appointments to boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced a judicial appointment Thursday and 35 appointments to state boards and commissions.

Beebe named David Stewart of Fayetteville to replace Judge Rudy Moore on the Washington County District Court. The appointment expires Dec. 31, 2014.

Those named to boards and commissions:

—Larry Dean Autry, Horatio, to the Sevier County Quorum Court, District 6. The appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Coy Arnold.

—Gene Bramblett, Camden, to the Arkansas Public Defender Commission. The appointment expires July 1, 2017. Replaces LeRoy “Wren” Autrey.

—Rachel Bush, Rogers, to the Arkansas Service Commission. The appointment expires Jan. 14, 2015. Replaces Holly Reding.

—Carol Cobb, Horatio, to the Sevier County Quorum Court, District 5. The appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Gene Cobb.

—Kimberly Curseen, M.D., Little Rock, reappointed to the Health Services Permit Commission. The appointment expires April 9, 2017.

—Carla Davis, Little Rock, reappointed to the Capitol Zoning District Commission. The appointment expires May 1, 2016.

—Danny Ford, Rector, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. The appointment expires Jan. 14, 2019.

—Lesia Ford, West Memphis, to the Arkansas Real Estate Commission. The appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Tina Daniel.

—Lloyd Franklin, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas State Board of Public Accountancy. The appointment expires August 17, 2017.

—Shash Goyal, Stuttgart, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. The appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Billy Lindsey (now commissioner emeritus).

—Ashley Graves, Malvern, to the Information Network of Arkansas. The appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Nancy Arn.

—Darin Gray, Springdale, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. The appointment expires Jan. 14, 2019.

—Michael L. Hocutt, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. The appointment expires Dec. 31, 2016.

—Kevin Hodges, Jonesboro, reappointed to the Health Services Permit Commission. The appointment expires April 9, 2017.

—Albert Hurst, North Little Rock, reappointed to the Capitol Zoning District Commission. The appointment expires May 1, 2016.

—Beth Jackson, Jonesboro, to the Early Intervention Interagency Coordination Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Angie Lassiter.

—Samantha Johnson, Marion, to the Arkansas Appraisers Licensing and Certification Board. The appointment expires Jan. 15, 2016. Replaces Shirley Pearce.

—Rev. Charles Killion, McGehee, reappointed to the Commission on Closing the Academic Achievement Gap in Arkansas. The appointment expires March 15, 2017.

—Andrew Kumpuris, M.D., Little Rock, reappointed to the State and Public School Life and Health Insurance Board. The appointment expires April 8, 2017.

—Marc McCune, Cedarville, to the Arkansas Sentencing Commission. The appointment expires May 15, 2015. Replaces Robin Carroll.

—Barbara Moody, Salem, to the Arkansas Humanities Council. The appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Cindy Hale.

—Rev. Paul Moore, Fayetteville, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. The appointment expires Dec. 1, 2015. Replaces Justin Moore.

—Sharon Parrett, Hot Springs, to the Breast Cancer Control Board. The appointment expires Jan. 1, 2017. Replaces Dr. Laura Hutchins.

—Ben Pickard, Searcy, reappointed to the Arkansas Lottery Commission. The appointment expires April 1, 2019.

—Luis Restrepo, Ph.D., Fayetteville, reappointed to the Commission on Closing the Academic Achievement Gap in Arkansas. The appointment expires March 15, 2017.

—Dr. Jennifer Rice-Mason, Jonesboro, to the Arkansas Independent Living Council. The appointment expires Feb. 1, 2016. Replaces Rita Byers.

—Deborah Roy, Mountain Home, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. The appointment expires Feb. 1, 2014. Replaces Youmna El-Sabaa.

—Benjamin “Ted” Scallion, Little Rock, to the Arkansas State Occupational Therapy Committee. The appointment expires March 1, 2016. Replaces Carolyn Loghry.

—Tom Spillyards, Rogers, reappointed to the Arkansas Development Finance Authority. The appointment expires Jan. 14, 2017.

—Penny Willmering, Ph.D., Russellville, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. The appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Dr. Richard Schmid.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #11 East

—Kyle Ludwig, Stuttgart. Reappointment.

Judicial District #13

—Karl Brummett, El Dorado. Reappointment.

Judicial District #19 East

—Pamela Underdown, Alpena. Replaces Bill Carmichael.

Judicial District #21

—Allen Wolfe, Van Buren. Replaces Jerry Valentine.

Judicial District #22

—Willie “Rudy” McIntosh, Benton. Replaces Jerry Landreth.

These appointments expire Jan. 14, 2017.