Beebe announces 47 appointments to state boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced 47 appointments to state boards and commissions Monday.

Those appointed:

— Charles Allen, Little Rock, reappointed to the Arkansas Higher Education Coordinating Council. Appointment expires May 1, 2019.

— Joe Bennett, M.D., Harrison, reappointed to the Arkansas Higher Education Coordinating Council. Appointment expires May 1, 2019.

— Russell Bragg, Fort Smith, to the State Plant Board. Appointment expires Jan. 9, 2015. Replaces David Choate.

— Sandy Campbell, Nashville, to the Long Term Care Advisory Board. Appointment expires Oct. 15, 2015. Replaces Martha Deaver.

— John Chamberlin, Little Rock, reappointed to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2017.

— Staci Croom-Raley, Maumelle, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2014. Replaces Norman Adamson.

— William Gaddy, Little Rock, reappointed to the Arkansas Public Employee Retirement System Board of Trustees. Appointment expires March 9, 2019.

— Dr. Mary Ann Greenwood, Fayetteville, reappointed to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Dr. George Haas, Sherwood, reappointed to the State Board of Optometry. Appointment expires April 26, 2018.

— Kelly Halstead, Maumelle, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation. Appointment expires March 1, 2016. Replaces Denise Morbit.

— Dr. Doug Hausler, Eureka Springs, to the Arkansas Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2016. Replaces Robert Cowie.

— Darwin Hendrix, Antoine, reappointed to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2015.

— Col. Charles Henry, Sherwood, to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2017. Replaces Francis Marshall.

— Deborah Hoofman, Enola, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces William Swann.

— William Howard, Jonesboro, reappointed to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2018.

— Tommy Jameson Jr., Little Rock, reappointed to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2016.

— Molly Jensen, Fayetteville, to the Arkansas Division of Volunteerism Advisory Council. Appointment expires Jan. 17, 2015. Replaces Will Whiting.

— Amber Jones, Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission. Appointment expires May 1, 2016. Replaces Jo Ellen Maack.

— Kathryn Jones, Bentonville, reappointed to the Arkansas Education Television Commission. Appointment expires March 23, 2021.

— William “Steve” Keith, Magnolia, to the Southern Arkansas University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Ronnie Ribble.

— Roger McClain, Springdale, reappointed to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2017.

— Melinda McIlroy, Fayetteville, to the State Child Abuse and Neglect Prevention Board. Appointment expires July 31, 2014. Replaces Andrew Parker.

— Jack McNulty, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Dr. Jawahar Mehta, Little Rock, to the Arkansas Psychology Board. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Anne Powell-Black.

— Michael Moore, Little Rock, to the State Employment Security Advisory Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Russell Gunter.

— Wayne Owen, Monticello, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2015.

— Jamie Pafford-Gresham, Hope, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Bob Lucky.

— Mark Pearson, Little Rock, reappointed to Baby Sharon’s Children’s Catastrophic Illness Grant Program. Appointment expires May 1, 2017.

— Dr. Michael Post, Altus, reappointed to the Arkansas Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2016.

— Dan Ritchey, Blytheville, reappointed to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018.

— Rex Roark, Star City, reappointed to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2017.

— Steve Ronnel, Little Rock, reappointed to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Kendrick Seahorn, Alexander, to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Council. Appointment expires Oct. 12, 2015. Replaces Maggie Schmitz.

— Ron Shelby, Rogers, to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2018. Replaces Ronald Ross.

— Sherri Stewart, Mountain View, reappointed to the State Child Abuse and Neglect Prevention Board. Appointment expires July 31, 2015.

— Judy Tenenbaum, Little Rock, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Scott Emerson.

— Lonnie Turner, Ozark, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Sam Angel III.

— Curtis Walker, Blytheville, reappointed to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018.

— Dana Watkins, Jonesboro, to the Craighead County Quorum Court. Appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Gary Watkins.

— Judge Gordon Webb, Harrison, reappointed to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2018.

— Anika Whitfield, Little Rock, reappointed to the State Board of Health. Appointment expires Dec. 31, 2016.

— Al Wiederkehr, Ozark, reappointed to the Arkansas Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2016.

— Carolyn Witherspoon, Little Rock, to the Commission on Uniform State Laws. Appointment expires April 30, 2017. Replaces John Stroud.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District 1

— Ollie White, Helena-West Helena. Replaces Charkes “Mack” Deaton.

Judicial District 2

— Jerry Kausler, Trumann. Replaces Gloria Nichols.

Judicial District 9 West

— Victor Pulido-Rojas, De Queen. Appointment expires Jan. 14, 2015. Replaces Carl “Ned” Hendrix.

Judicial District 21

— Daniel Lamproe, Van Buren. Reappointment.

Unless otherwise noted, these appointments expire Jan. 14, 2017.